HIGH END® Munich 2016

foto: Goran Maler

Izložba hifi opreme HIGH END® u organizaciji Njemačke udruge HIGH END SOCIETY održava se već više od 30 godina od čega posljednjih desetak u meni ne tako dalekom Minhenu.
Namjera mi je bila napisati osvrt iz perspektive samograditelja audio uređaja na sada možda i najvažniju izložbu hi-fi opreme, pa sam dugo dvojio da li uopće bilo što napisati. Naime, na HIGH END®u je vrlo malo prikazanog namijenjeno isključivo samograditeljima. Može se naći ponešto zvučničkih jedinica, dva, tri proizvođača elemenata za skretnice i desetak proizvođača konektora i kabela (na metre, a ne onih "pravih audiofilskih" - tih ima cijelo čudo), poneka egzotična tvrtka poput jedne koja je ove godine prezentirala dijelove za izradu gramofona te zadnje dvije godine legendarni Buerklin.
Međutim s obzirom da su samograditelji samo podskup velike grupe hi-fi zaljubljenika, svakome tko ima ikakvog afiniteta za dobar zvuk posjet HIGH END®u svakako je nezaboravno iskustvo.
Izložba se održava u ogromnom, 30 000 četvornih metara velikom izložbenom centru M,O,C u čijem prizemlju su dvije dvorane u kojima proizvođači i distributeri izlažu na "štandovima". U tom dijelu se nalaze i proizvođači robe namijenjene samograditeljima ili proizvođačima audio uređaja, ali i svi ostali koji se nisu odlučili svoje proizvode prikazati u formi audio sustava u nekoj od akustički vrlo dobro tretiranih i izoliranih soba na katovima.
Kako je i najzagriženiji audio-samograditelj ipak samo audiofil, nije potrebno razlagati o svrsishodnosti posjete HIGH END®u. Uostalom, na raspolaganju za slušanje tamo se nalaze najbolji, najskuplji i najnapredniji audio uređaji koji bilo kojem samograditelju mogu poslužiti i kao inspiracija ili referenca, a ponekad godi čuti/vidjeti skupe uređaje od kojih oni iz kućne radinosti baš u ničemu ne zaostaju.
Tako smo se baš kao i posljednjih desetak godina Goran i ja u rano jutro prvog dana sajma zaputili u Minhen i nakon 5 sati već smo tumarali prvom velikom dvoranom u prizemlju MOCa.
Ako izuzmemo Petera Brotzmanna Nijemci baš i nisu poznati po improvizacijama, pa su nas i ove godine MOC i HIGH END® dočekali u potpuno istom ruhu kao i svake do sad. Čak se i većina izlagača ponavlja. No ono što žalosti je da se iz godine u godinu ponavlja i sve više izložaka. Usprkos podacima organizatora o rastu broja posjetitelja (oko 20 000) i izlagača (više od 500), ove godine stekao sam dojam da je hifi zapeo u slijepoj ulici. Entuzijazam oko promocije novih proizvoda gotovo da i ne postoji, pa čak ne postoje nekakavi značajniji novi proizvodi. Izloženi sustavi sve su skuplji – cijena redovito prelazi nekoliko desetaka tisuća eura, a velika većina posjetitelja je srednje i starije životne dobi.
No, sve to nije nas pokolebalo da okrijepljeni tradicionalnim Bavarskim proizvodima veselo obiđemo i poslušamo izložene proizvode i sustave.
Neke od nama zanimljivijih izložaka možete pogledati na priloženim fotografijama

ploce
ploče, diskovi pa čak i trake nude se u izobilju


jedan od brojnih štandova proizvođača slušalica s mogućnošću preslušavanja


proizvođači konektora nude modele svih oblika i boja


pjenasti zamjenski jastučići za slušalice omogućavaju dulje ugodno slušanje


satovi s nixie cijevima - wozniak to nosi na ruci


diapason karis nw - originalan dizajn u uobičajeno savršenoj izvedbi


Silbatone iz godine u godinu predstavlja zvučničke sustave temeljene na klasičnim Western Electric komponentama ponekad potpomognutim replikama koje izrađuje japanski GIP Lab. Njihova prezentacija nekim je posjetiteljima dovoljan razlog da dođu u Minhen. Ove godien Silbatone je predstavio zvučnički sustav temeljen na Western Electric 11A zvučniku iz 1924. Ostale komponente sustava nisu znatno mlađe. Amplifikacija je suvremena cijevna iz Silbatone produkcije, glazba je s gramofona. Zvuk je zapanjujuć.


Subwoofer Silbatone/WE sustava - veliki drajveri i open baffle


TAD je odlaskom Andrew Jonesa izgubio i dio dobrog zvuka


Ovakvi izlošci vesele samograditelje - AudioPhysic

Cessaro trube puno su impresivnije izgledom nego zvukom



Magico je jedan od najrazvikanijih proizvođača zvučnika


McIntosh i Wilson Audio legende američkog hifija


JBL Everest i MarkLevinson još jedan par za one koji žive američki san


Niti mistična atmosfera nije pomogla prezentatorima Naim/Focal sustava


Avantgarde trube- svake godine novi modeli, no napredak u zvuku je minimalan


Originalan dizajn Avantgarde pojačala


Grimm audio koristi naprednu tehniku kako bi dobio klasično dobar zvuk


Gebel zvučnici koriste inovativni srednje/visokotonac u kombinaciji s klasičnim drajverima i za puno novaca nude odličan zvuk


Lansche koristi plazma visokotonac


Vandersteen tradicionalno dobro zvuči


Magico i Solution - prosječno dobar zvuk za basnoslovnu cijenu


Kondo Japan legendarna cijevna elektronika
U kombinaciji s Kawero zvučnicima Kondo je ove godine mnogima bio jedan od najbolje zvučečih sustava


Pogled za samograditelje - Kondo preamp


Legendarna prednjica


MBL iz godine u godinu ista soba i isti zvuk


EAR Yoshino i Rockport - izvor zvuka bio je Denon/EAR magnetofon a zvuk je bio odličan


Living Voice igledom impresivniji nego zvučno


Nagra i WilsonAudio - puno navaca za dobar zvuk


Harbeth zvučnici s vjerojatno najboljim gramofonom na svijetu Garrard 501 i Creek elektronikom


Blumenhofer zvučnici često zvuče jako dobro


Luxman elektronika i Quad elektrostati - kod Gorana ti zvučnici sviraju znatno bolje